Psymulator


שכירות דירה בערים הסמוכות לתל אביב

צעירים וצעירות בישראל נוהגים אחרי שירותם הצבאי לטייל ברחבי העולם לטיול ארוך ומשמעותי על מנת לחוות חויות ולקבל תובנות לקראת ביסוס חייהם. טיולים אלו נמשכים כחצי שנה ואף יותר. אולם לאחר שהצעירים חוזרים מהטיול הם נאלים לשבת עם עצמם ולהחליט כיצד לתכנן את עתידם המקצועי החברתי והמשפחתי.

צעד ראשון לקראת עצמאות זו מתאפיין באחד מהדברים הראשונים שאותו מעוניינים הצעירים להשיג והוא חופש מהורים. לא שההורים מציקים להם אלא פשוט תחושת העצמאות והחופש מעניקה תחושה של עצמאות שכה חשובה בגיל זה. עצמאות זו מושגת בראש ובראשונה במעבר מבית ההורים לדירה עצמאית.
השכרת דירה היא ללא ספק נחלתם של הצעירים. צעירים רבים אשר נולדו בערי פריפריה או ערים המרוחקות מהסצנה הבורגנית עירונית מעוניינים לחוות חיי עיר בה הם יוכלו למצוא עבודה הוגנת צעירה ותוססת להכיר אנשים חדשים בני גילם, ויותר מאוחר אף ללמוד באחד מהמוסדות האקדמאים הפזורים בערים הגדולות.

בישראל קיימת תופעה ברורה בעניין זה. צעירים רבים מעוניינים לעבור דירה לצורך מסוים. במרבית המקרים צורך זה נובע מרצון ללמוד לימודים גבוהים ולכן הם רוצים למצוא דירה להשכרה הצמודה למוסד אקדמי. אומנם מעבר זה איננו רק בשל הסיבה הזו. המעבר לעיר גדולה מאפשר לצעירים רבים למצוא עבודות מזדמנות ביתר קלות ולהרויח את לחמם. בשעות הערב אחר עבודה ולימודים רובם רוצים גם קצת להנות וכייף . ורק בערים הגדולות ניתן למצוא מקומות בילוי כה רבים כמו פאבים, מועדונים, הופעות חיות של מוסיקה, תאטרון ועוד.

ההזדמנות להכיר חברים חדשים בני אותו הגיל שטרם החליטו להשתקע ולהקים משפחה מהווה בעבורם מאין משפחה חדשה שתהיה תומכת בהם במעבר מילדות לבגרות. הרי שנושא שכירות דירה הוא המפתח לכל זה.
אולם בשנים האחרונות מחירי השכירות בערים הגדולות הרקיעו שחקים והגיעו לפערי אחוזים מדאיגים ביותר. ממצאים מדווחים אף על עלייה של 30 אחוזים ולעיתים ב 40 אחוזים. צעירים אלו אשר אינם מתפרנסים במשכורות מכובדות נאלצים להלשים עם העובדה שהחלום לחיות בעיר הגדולה הולך ולנגוז ואין להם לאן ללכת. הם ירגישו תחושת פספוס והחמצה אם הם יצטרכו להתפשר על מגורים בערים הסמוכות.

האם באמת כדאי לגור בערים הסמוכות לערים המרכזיות. נקח לדוגמא את העיר תל אביב בהם מחירי השכירות גדלו מאוד בשנים האחרונות במידה ותעברו דירה לתל אביב תאלצו לרכוש את שירותיו של עורך דין חוזים בתל אביב כדי לדעת שבעלי הדירה אינם מנצלים את העובדה של הביקוש לגור בתל אביב וגורמים לבעלי הדירות להפוך את החוזים לטובתם. . האם זה יהיה נכון לחשוב לגור בגבעתיים או ברמת גן?
משאין ברירה הרי שזו אופציה לא רעה. צריך לזכור שהתנודדות דמוגרפית היא דבר טבעי בדינמיקות חברתיות. ואם צעירים רבים ימצאו את עצמם נאלצים לגור בישובים סמוכים הרי שגם שם תצוץ תרבות צעירים תוססת. הדוגמא הידועה היא רובע קווינס בניו יורק. בה נאלצו בשנות השמונים רבים מתושבי מנהטן לעבור אליה משום שהייתה יקרה.

נהירה המונית זו הולידה גם ברובע שכוח זה תרבות צעירים חדשה וכיום היא מבוקשת לא פחות מממנהטן שכנתה. מרוב שהיא צברה פופלריות כבר נוהגים לערוך בה טיולים מאורגנים או הופעות חיות. אם בעבר הופעות חיות קשה היה למצוא שם סביר להניח שכיום הופעות חיות זהו שם נרדף לרובע זה.
פרטים נוספים באתר Orion Law